תפריט ניווט באתר


4 שלבי לידה

קטגוריות:
4 שלבי לידה

לידה מתחילה כאשר מתחילים צירי לידה ומסתיימת בתום 6 שבועות של משכב הלידה. בתוך שלבי הלידה, קיימים 4 שלבים שהשלב הראשון בעצמו מתחלק לעוד מספר שלבים.

שלב 1 של הלידה

מתחילת הצירים הסדירים ועד לפתיחה מלאה-
לשלב זה יש 4 תתי שלבים לפי רמת פתיחת צוואר הרחם.
זהו שלב ארוך שיכול להימשך הרבה שעות שלרוב מתקצר בלידות חוזרות. בשלב זה נעבור מפתיחה של 0 ס"מ ועד ל-10 ס"מ. לרוב בפתיחה 3 בלידה עם אפידורל, יעלו אותך לחדר לידה.
משך השלב מושפע מגורמים שונים כמו תנוחה, תזוזה, האם זו לידה ראשונה, האם יש אפידורל ועוד.

השלב הלטנטי

פתיחה 0-4 – השלב הלטנטי מאופיין בשלב כאשר יש צירים אך הם עדיין לא צפופים, חזקים וארוכים. בשלב הזה, מאד מומלץ להיות בבית, באווירה נוחה ונעימה ולא לרוץ לבית יולדות. ככל שתמשכי יותר בבית, תגיעי יותר לקראת לידה פעילה ותורידי סיכויים להתערבויות בלידה שלך. יש לך כאן פוסט על איך להתמודד עם צירים.
כמה זמן השלב הלנטי ? מאד משתנה. יכול להיות כמה שעות ויכול להיות כמה ימים עם עצירות של צירים באמצע.

השלב הפעיל

פתיחה 4-10 – השלב הפעיל מתחיל כאשר הצירים הם סדירים, ארוכים, צפופים וחזקים.

בתוך השלב הפעיל ישנם עוד תתי שלבים:

שלב המעבר

פתיחה 7-9 – יש צירים כל 2-3 דקות וכל ציר דקה/ דקה וחצי. זהו שלב מדבר גדול כאשר נראה שזה גדול עלינו, אנחנו לא נשרוד יותר ויש שינוי הורמונאלי דרסטי. נראה פה את ה"חיה" יוצאת מגוף האישה. לרוב שלב זה עורך כחצי שעה. נרגיש את השלב הזה רק ללא אפידורל.

שלב המנוחה

פתיחה 10 – שלב בו הראש של התינוק ירד ולרגע הגוף מפסיק לייצר צירים עוצמתיים. יש רגע של רגיעה לפני יציאת התינוק. נרגיש את השלב הזה רק ללא אפידורל.

שלב 2 של הלידה

מפתיחה מלאה ועד ליציאת התינוק-
בשלב זה יש פתיחה של 10 ס"מ בצוואר הרחם והתינוק יורד מטה. הצירים ממשיכים ויש רצון חזק לדחוף. חשוב להקשיב למיילדת וללחוץ רק כשהיא אומרת לך כדי למנוע קרעים.
תבחרי תנוחה שנוחה לך ללידה, זה לא חייב להיות על הגב, אפשר גם על הצד/ בחצי ישישבה ועל 6.
פה קורה השלב הכי מרגש, התינוק נולד ושמים אותו עלייך.

שלב 3 של הלידה

מיציאת התינוק ועד ליציאת השלייה-
לפעמים תשמעו שמיילדות אומרות מזל טוב רק אחרי שהשלייה יוצאת ולא אחרי שהתינוק יוצא.
אחרי הלידה את עדיין תרגישי קצת צירים וזה כי הרחם מתכווץ וצריך להוציא את השלייה- הדבר המופלא הזה ששמר על התינוק שלך למשך 9 חודשים.
אחרי יציאת השלייה, המיילדת תפרוס אותה תראה שלא חסר שום חלק ושהיא לא מדממת כי זה יכול לגרום לסיבוכים בהמשך. יציאת השלייה תתרחש לרוב תוך 30 דק' מיציאת התינוק.

שלב 4 של הלידה

מיציאת השלייה ועד להחלמה-
אם יש צורך בתפרים אז רופא או מיילדת מוסמכת לזה יבצעו את התפירה בחדר לידה ואז תועברי להתאוששות קצרה לפני שתגיעי למחלקת יולדות.
לרוב אחרי לידה רגילה, נשארים בבית החולים למשך 48 שעות להשגחה רפואית לפני שמשתחררים הביתה. אם מדובר בניתוח קיסרי אז משתחררים אחרי 4-5 ימים.

לסיכום

אז אלה הם 4 שלבי הלידה. חשוב לזכור שאצל כל אישה זמן השלבים משתנה, אין נוסחה אחת. כן קיימת תקרת זמן לחלק מהשלבים שמעבר אליה הצוות יציע התערבויות אפשריות. במקרים כאלה אני ממליצה להשתמש במודל BRAIN לקבלת החלטות נבונות שמתאימות לך.

תגיות:

בואי נדבר

נא להקליד שם תקין

נא להקליד מס׳ טלפון תקין

תתקשרי אליי!

צור קשר
יש לך שאלות נוספות? רוצה לקבוע פגישה ? את מוזמנת ליצור איתי קשר. הטלפון שלי: 054-4521285 המייל שלי: dafinqua@hotmail.com
השאירי פרטים

ואני אחזור אלייך