תפריט ניווט באתר


טיפים לקראת תינוק חדש במשפחה

קטגוריות:
ילד שני

אני זוכרת את קשת הרגשות שהתחלתי להרגיש לקראת הלידה השנייה שלי. מצד אחד את ההתרגשות ומצד השני את הרגשות אשם. אם גם את בדרך להוסיף תינוק למשפחה, יש לי כמה טיפים לקראת הגעת תינוק חדש במשפחה.

למה אנחנו מרגישות רע

אני בטוחה שבראש מתרוצצות לך הרבה מחשבות טורדניות. ״איך זה ישפיע עליו״, ״הוא כבר לא יהיה התינוק שלי״, ״כבר לא יהיה לי את כל הזמן איתו״, ״הוא יכעס״.
אבל תני לי להגיד לך משהו שנורא חיזק אותי בזמנו והיום אני יודעת כמה שזה נכון:
את עושה לו את המתנה הכי גדולה שאפשר לתת.
את תדעי למצוא זמן רק שתהיה שלו, את מביאה לו אח/אחות שיהיה החבר הכי טוב לאורך כל החיים שלו.
הילד הראשון שלך הרבה יותר חזק ממה שאת חושבת, וזה בזכותך.

טיפים להתמודדות עם הילד/ הבכור/ה

לפני הלידה

 • קנו ספר המסביר לבכור מה זה אומר שילד חדש מצטרף למשפחה. יש מלא ספרים בנושא עם תקציר פה.
 • קנו בובה ותנו לו לטפל בה: החלפת חיתול, החלפת בגדים, מתן מוצץ ואפילו מקלחת.
 • קני הפתעות לבכור שיתנו לו שתהיה עדיין במחלקה שידע שאת חושבת עליו.

אחרי הלידה

 • במפגש הראשון של הבכור עם התינוק, תהיה את והאבא עם ידיים פנויות. שימו את התינוק בעריסה, כדי שתוכלו לקבל אותו ולתת לו יחס.
 • הכינו את הילד איך ההתנהלות של תינוק- הוא ישן הרבה, הוא בוכה, פולט, עושה הרבה קקי, נמצא הרבה על הידיים…
 • תקדישו זמן איכות עם הבכור, כל יום. שמים את הטלפון בצד, על שקט ומתמקדים רק בילד. בוחרים משחק, יצירה, זמן גינה או כל דבר אחר שאתם נותנים לילד 100% יחס. עדיף קצר ואיכותי מאשר ארוך עם שיחות, הודעות או דיבור עם חברים שלכם תוך כדי.
 • תדברו עם התינוק על הילד הגדול, ולא להיפך! למשל: ״תכיר, זה אח שלך הגדול, תדע שהוא הילד הכי קסום שאני מכירה, איזה מזל יש לך שהוא אח שלך, זכית״. או ״שמע אתה לא מבין, אח שלך התלבש לבד היום, אני בהלם, איזה אלוף אתה קולט ? נכון גם אתה חושב ככה??״.
 • אל! תאשימו את התינוק. למשל אם התינוק צריך לישון, אל תגידו לבכור להיות עכשיו בשקט כי התינוק צריך לישון. אל תגידי שאמא לא יכולה להיות איתך עכשיו כי התינוק צריך אותי. תמצאו את הדרך לא להאשים. לדוגמא: ״אולי נעשה משחק של כמה שקט אפשר לדבר?״. ״אמא עסוקה עכשיו אבל היא מתפנה עוד 10 דק, בנתיים תחליט איזה משחק אתה רוצה לשחק איתי ואני מיד אגיע״.
 • מותר ומומלץ להתגמש בתקופה זו אבל אל תעשו שינוים גדולים מידי לילד.
 • הדבר הכי חשוב לילד זה שייכות– תנו לו תמיד להרגיש שייך, תנו לו תקפידים בבית שירגיש שבלעדיו לא תסתדרו והוא ממש נחוץ לכם (למשל: פרטי החתלה בגובה שלו והוא יהיה אחראי על להביא אותם אליכם).
 • אורחים שמגיעים- צריכים להתייחס קודם לבכור ולא לתינוק, דברו על זה איתם טרם הגעתם. אפשר גם לקנות מתנות לבכור בשם האורחים כדי שלא יראה שרק התינוק מקבל מתנות.
 • תכיני קופסת הפתעות קטנות לרגעים לחוצים יותר שאת לבד. ככה, תוכלי לתת לבכור במידה ואת צריכה להיות עם התינוק כך שיעסיק את עצמו לבד לכמה זמן.
 • תקבלו את הרגרסיה. זה ממש תקין שתהיה רגרסיה לבכור וזה יקרה ככל שהוא קטן יותר. רגרסיה יכולה להתבטא במגוון התנהגויות תינוקיות. למשל: מציצת אצבע, בקשת מוצץ לעיתים תכופות יותר, בריחה בתחתונים או במיטה, זחילה למאות שהוא הולך…
  תהיו סבלניים, רגישים, חבקו אותו, דברו על רגשות, תבינו אותו ותכילו את הסיטואציה. אם תעשו את זה נכון, הרגרסיה לא תמשך הרבה זמן.

סיכום

תזכרי, שאת יודעת. את כבר אמא, חווית כבר הריון, לידה, פוסטפארטום וגידול ילד.
הכל אמור להיות יותר רגוע ולהיעשות בשלווה.

תגיות:

בואי נדבר

נא להקליד שם תקין

נא להקליד מס׳ טלפון תקין

תתקשרי אליי!

צור קשר
יש לך שאלות נוספות? רוצה לקבוע פגישה ? את מוזמנת ליצור איתי קשר. הטלפון שלי: 054-4521285 המייל שלי: dafinqua@hotmail.com
השאירי פרטים

ואני אחזור אלייך