תפריט ניווט באתר


הורמונים של לידה

קטגוריות:
הורמונים

להורמונים יש תפקיד חיוני בגופנו. כימיקלים אלו המופרשים במוח, מווסתים מרחוק את תפקוד גוף האדם על ידי פעולה על מצבנו הפיזי והנפשי כאחד. בזמן הלידה יש להם תפקיד מכריע: אישה חייבת לקבל קוקטייל מאוד ספציפי של הורמונים כדי שתוכל ללדת.

אוקסיטוצין, הורמון העונג

ההורמון החשוב ביותר בתהליך הפיזיולוגי של הלידה.
חלק מהרופאים, כמו הרופא מישל אודנט, קוראים לו גם הורמון האהבה, מכיוון שהוא מופרש כשהגוף שלנו מרגיש עונג, אהבה, רוגע ובטחון.
ביום הלידה, אוקסיטוצין ממלא תפקיד בתחילתם של הצירים ובחוזק ותדירות התכווצויות הרחם.
רמות האוקסיטוצין עולות במהלך הלידה ומגיעות לשיא זמן קצר לאחר הלידה כדי לאפשר לרחם לנתק את השלייה ולסייע במניעת דימום לאחר לידה.
בנוסף, רפלקס היניקה של התינוק, כאשר ההנקה מתחילה, ממריץ את ייצור האוקסיטוצין המאיץ את הריפוי ומקדם את הפרשת הפרולקטין.
הוא ממלא בין היתר, תפקיד חשוב בתהליך הקשר בין האם לתינוק.
אוקסיטוצין מתואר לעתים קרובות כהורמון ביישן מכיוון שהפרשתו יכולה להשתנות בקלות על ידי גורמים חיצוניים כמו קור, פחד, רעש, אור בהיר, שיחות לא נעימות וחוסר באינטימיות.

אנדורפינים, משככי כאבים טבעיים אמיתיים

אלו הם אופיאטים טבעיים, בני ברית של לידה פיזיולוגית. הם נוצרים תוך כדי מאמץ פיזי גדול, במיוחד אם מרגישים אהובים, נתמכים, ובמיוחד אם לא מפחדים. הם מביאים תחושת סיפוק, תחושת נמנום וממתנים את הכאב.
באמצעות עקיפת הניאוקורטקס (המוח הרציונלי), האנדורפינים מאפשרים לאישה להפעיל את המוח הפרימיטיבי שלה, זה שיודע ללדת. לאחר מכן היא מגיעה להרפייה מוחלטת, פתיחה מוחלטת של עצמה, הרגשה קרובה לאופוריה.

אדרנלין, למצוא את הכוח ללדת

אדרנלין מופרש ע"י מערכת העצבים המרכזית בתגובה למצב של לחץ פיזי ופסיכולוגי מוגבר (פחד, חרדה, קור, רעב ועוד). הוא גורם לסדרה של תגובות פיזיולוגיות מיידיות: עלייה בקצב הלב, עלייה בלחץ הדם, הזעה… כדי לאפשר לנו להילחם או לברוח (תגובת flight or fight).
כאשר הוא מיוצר במהלך הצירים, האישה יוצאת מבועת ההגנה שלה, ואז הכאב מתגבר ונהיה בלתי אפשרי לניהול.
באופן כללי, אדרנלין מעכב את הפרשת האוקסיטוצין ומעכב את השפעות האנדורפינים, לכן אדרנלין מהווה בלם בלידה ואף יכול לגרום להפסקה זמנית, מכיוון שהוא יכול להשהות צירים. זה מסביר מדוע לנשים רבות נפסקים הצירים כשהן מגיעות לבית היולדות: הבועה שנוצרה על ידי אוקסיטוצין מתפוצצת עקב לחץ סביבתי, אורות עזים, קולות רמים, הצעות רפואיות…, שגורמים לה להתחבר מחדש עם הניאוקורטקס שלה…
לכן, על בני הזוג לשים לב לאנשים שנמצאים לצידם במהלך הלידה, או אפילו במהלך ההריון!
לעומת זאת, יש גל "נורמלי" של אדרנלין ממש לפני הלידה, מה שנותן לאם אנרגיה וכוח לקראת הגעת תינוקה.

פרוסטגלנדין, להכנת הקרקע

זהו הורמון חשוב בלידה המיוצר בעיקר במהלך השליש השלישי ובמהלך הלידה. זה גורם לריכוך של צוואר הרחם. פרוסטגלנדין קיים גם בזרע, וזו הסיבה שאנו שומעים לעתים קרובות שלעשות סקס מעורר צירים.

פרולקטין, לעורר ייצור חלב

זה הורמון ההנקה. אוקסיטוצין ממריץ את ייצורו. ייצור הפרולקטין עולה לאורך ההיריון ומגיע לשיא זמן קצר לאחר הלידה. מגע עור לעור, מומלץ מלידה, מגביר את ייצור האוקסיטוצין ולכן גם פרולקטין. לכן, מומלץ בשעות הראשונות ובימים הראשונים עם תינוקך, לשמור על אותם תנאים כמו בלידה כדי שניתן יהיה לשחרר אוקסיטוצין בשפע: אורות עמומים, סביבה רגועה, חמימה ונעימה, מעט אילוצים ולחצים.

סיכום

זה מה שקורה בגופך בזמן לידה! ישנם גם הורמונים סינתטיים אותם ניתן לתת במהלך הלידה. הם פועלים על מהלך הלידה, אך אינם מאפשרים לאישה ולתינוקה לנצל את היתרונות של קוקטייל ההורמונים הטבעיים. למשל, אוקסיטוצין סינתטי (פיטוצין) אינו פועל על ההנקה ועל קשרי האהבה הראשונים עם התינוק.
כל התערבות רפואית או גירוי בטרם עת משנה את ייצור ההורמונים הללו ולכן חשוב מאוד לשמר את בועת ההגנה הזו סביב היולדת.

הגוף שלך צריך לקבל את התנאים הנכונים כדי שיוכל ללדת.
על מנת שהגוף שלך ישחרר את הקוקטייל החזק הזה של הורמונים מועילים עליך ללדת בחדר עם רעש ואור מינימליים, מעט תנועה של אנשים ומלווים רגועים שיעזרו לך ליצור את הקן שלך ולתרום להתקדמות הטבעית של הלידה שלך.
לאחר לידת תינוקך, אווירה זו תעודד את תחילת ההנקה.

תגיות:

בואי נדבר

נא להקליד שם תקין

נא להקליד מס׳ טלפון תקין

תתקשרי אליי!

צור קשר
יש לך שאלות נוספות? רוצה לקבוע פגישה ? את מוזמנת ליצור איתי קשר. הטלפון שלי: 054-4521285 המייל שלי: dafinqua@hotmail.com
השאירי פרטים

ואני אחזור אלייך