תפריט ניווט באתר


בדיקות התינוק אחרי הלידה

קטגוריות:
בדיקות תינוק

ברגע שנולד תינוק, כבר בדקה הראשונה לחייו, הוא עובר את הבדיקה הראשונה שלו.

בימים של אשפוז אחרי לידה, הוא יעבור מספר בדיקות וחיסונים.

הזכות שלכם האם לחסן ולבדוק את התינוק בהכל, אבל אם אין לכן התנגדות, אלו הטיפולים שהתינוק יעבור באופן שגרתי:

בדיקות במחלקת יולדות

💫 ציון אפגר –
ציון שניתן על ידי המיילדת בדקה הראשונה ובדקה החמישית לחיי התינוק.
הבדיקה נותנת ציון בין 0-2 לחמישה מדדים והציון הגבוה הוא 10. אם הציון נמוך בבדיקה הראשונה ובבדיקה החוזרת, ייתכן והתינוק יצטרך סיוע רפואי.
המדדים הם :נשימת התינוק, צבע עורו, דופק, תגובה לגירוי במגע וטונוס שרירים.

💫 שקילה ובדיקה גופנית –
אחרי חיתוך חבל הטבור, המיילדת תשקול את התינוק ותעשה בדיקה גופנית כללית.

💫 בדיקה של רופא –
הרופא עושה בדיקה גופנית יסודית לתינוק (איברי המין, ידיים, רגליים, עמוד שדרה, גולגולת ומרפסים, עור, לב, ריאות, עיניים, פרקי ירכיים ורפלקסים).
הרופא יבצע את הבדיקות במחלקת יולדות, כמה שעות אחרי הלידה ושוב לפני השחרר הביתה.

💫 טיפול עיניים –
משחה אנטיביוטית שמורחים על עיניי התינוק למניעת דלקות עיניים. דלקת עיניים יכולה לקרות אחרי מעבר בתעלת הלידה של האם והטיפול הזה ניתן כמניעה.

💫 חיסון צהבת B –
חיסון הניתן בזריקה נגד דלקת כבד זיהומית. זהו החיסון הראשון של סדרת חיסון עבור אותה מחלה. את החיסונים הבאים בסדרה התינוק יעשה בטיפת חלב בגיל חודש ובגיל שישה חודשים.

💫 ויטמין K-
ניתן בזריקה או דרך הפה לתינוק לפעילות תקינה של מערכת קרישת דם ומניעת דימום. ניתן לתת את הויטמין גם דרך הפה, אך לרוב בתי חולים לא מחזיקים את התרופה לכן יש לקנות אותה באופן עצמאי ולהביא לבית יולדות.

💫 בדיקת צהבת –
הבדיקה מבוצעת בעזרת מכשיר לא פולשני על עור התינוק שתפקידו למדוד את רמת הבילירובין בדם. להרבה תינוקות יש צהבת אחרי הלידה, אך לא כולם יצטרכו מעקב או טיפול. צהבת גבוהה יכולה להביא לטיפול בפוטותרפיה, עור כחול העוזר לתינוק לפרק את הביליורבין. במידה וזה קורה, האשפוז כנראה ימשך יותר ימים מהרגיל עד שיראו שרמת הביליורבין יורדת.

💫 בדיקת סינון שמיעה –
בדיקה המבוצעת לכל תינוק לפני השחרור מבית היולדות.
הבדיקה נעשית על ידי השמעת צלילים נמוכים לאוזן התינוק ומטרתה לאתר ליקוי שמיעה.

💫 בדיקת דם PKU –
בדיקת סקר לגילוי מגוון מחלות. המטרה של הבדיקה הינה לגלות האם יש סיכוי למחלות ואם כן, לטפל בהן בהקדם. הבדיקה נעשית לרוב ביום השחרור על ידי דקירת עקב התינוק. לוקחים ארבע טיפות דם מהעקב ושולחים אותן למעבדה של משרד הבריאות.

בדיקות אחרי השחרור הביתה

💫טיפת חלב
כשבוע אחרי הלידה, מומלץ לקבוע תור לטיפת חלב למעקב אחרי גדילה והתפתחות התינוק. האחיות של טיפת חלב ישקלו את התינוק, ימדדו היקף ראש ויבדקו את גדם חבל הטבור.

השקילה הינה מאד חשובה בשלב זה, בעיקר לתינוקות הניזונים בהנקה. נצפה לראות עקומת עלייה במשקל וזה יראה לנו שהתינוק אוכל כמות שנכונה לו להתפתחות.

בהמשך, את כל החיסונים ובדיקות גדילה התינוק יעבור בסניף טיפת חלב אליו אתם משוייכים לפי איזור מגורים.

💫צהבת
במידה ושוחררתם הביתה אחרי מדד גבולי של צהבת, תתבקשו להגיע יום-יומיים אחרי השחרור למעקב. תוכלו להגיע לרופא ילדים או למחלקה יחודית בבית חולים.

תגיות:

בואי נדבר

נא להקליד שם תקין

נא להקליד מס׳ טלפון תקין

תתקשרי אליי!

צור קשר
יש לך שאלות נוספות? רוצה לקבוע פגישה ? את מוזמנת ליצור איתי קשר. הטלפון שלי: 054-4521285 המייל שלי: dafinqua@hotmail.com
השאירי פרטים

ואני אחזור אלייך