תפריט ניווט באתר


בדיקות במהלך ההריון

קטגוריות:
בדיקות הריון

ישראל היא אחת המדינות עם הכי הרבה בדיקות במהלך ההריון. יש נשים שמרגישות שזה מיותר ויש נשים שמספר רב של בדיקות דווקא מרגיע אותן.

ריכזתי לכן את הבדיקות הסטנדרטיות שממליצים עליהן.

יכולות להתווסף בדיקות במקרה הצורך, לפי שיקול דעת הרופאים.

שליש I – שבוע 6-14

שבוע 6-12: בדיקת US ראשונה

זו הבדיקה אלטרסאונד הראשונה שתעשו, יבדקו אם אכן יש שק הריון, כמה עוברים יש, האם יש דופק והערכה של גיל ההריון. לרוב הבדיקה תעשה על ידי אולטרסאונד נרתיקי.

שבוע 6-12: בדיקת דם, שתן ותרבית

הבדקית דם כוללות: ספירה, סוג דם, Rh, סוכר ונוגדנים.

בנוסף מתבצעת בדיקת שתן ותרבית.

הרופא המטפל יכול להוסיף מספק בדיקות לפי מצב האישה, למשל CMV או תפקוד בלוטת התריס.

שבוע 10+: בדיקת NIPT

בדיקת NIPT היא בדיקת דם שנעשית בכדי לגלות מספר תסמונות שעלולות להיות לעובר. התוצאות של הבדיקה לרוב חוזרות אחרי 7-10 ימים. יש אפשרות גם לגלות את מין העובר מוקדם מן הרגיל דרך בדיקה זו.

שבוע 11-13+6: US שקיפות עורפית + בדיקת דם סקר ביוכימי

בדיקה אולטרסאונד (יכולה להיות נרתיקית או בטנית) שקיפות עורפית הינה בדיקה המנבאת סיכוי שלעובר יהיה תסמונת דאון. מודדים את עובי הנוזל בעורף העובר וביחד עם בדיקת דם סקר ביוכימי מקבלים מספר סטטיסטי לסיכון לתסמונת דאון.

שליש II – שבוע 14-25

שבוע 14-17: בדיקת US סקירת מערכות מוקדמת

בדיקת אולטרסאונד שיכולה להיות לרוב רק בטנית, מבוצעת יל ידי רופא. הבדיקה בודקת את התפתחות העובר, את תקינות האיברים שלו ואיתור מומים מבניים. לרוב בבדיקה זו גם נגלה את מין העובר.

שבוע 16-20: חלבון עוברי

= תבחין מושלש/ מרובע. בודקים חלבונים בדם האמא וניתן לראות סיכוי לתסמונת דאון ומומים נוספים בעובר.

שבוע 16-20: דיקור מי שפיר

בדיקת מי שפיר הינה בדיקה הבודקת האם יש לעובר מומים כרומוזומליים ומחלות גנטיות. ניתן להוסיף לבדיקה צ'יפ גנטי. הבדיקה נעשית על ידי רופא, כאשר הוא מכניס מחט לבטן ושואב מי שפיר. המים הולכים למעבדה ושם בודקים האם התאים מתפתחים טוב.

שבוע 19-25: בדיקת US סקירת מערכות מאוחרת

בדיקת אולטרסאונד, דומה לסקירה המוקדמת רק שהפעם העובר גדל וניתן לזהות את איבריו ביותר בירור.

שבוע 24-28: העמסת סוכר, בדיקות דם נוגדני RH

העמסת סוכר הינה בדיקה לאיתר סכרת הריון. רוב הנשים יתחילו בהעמסת 50 גרם סוכר שהיא בדיקת סקר אך לנשים עם היסטוריה קודמת למשל, ההמלצה תיהיה לעשות ישירות את הבדיקה של 100 גרם שהיא בדיקה אבחנתית.

בנוסף, נשים עם Rh שלילי יתבקשו לעשות בדיקת דם נוגדנים ל־Rh.

שליש III – שבוע 28-40+

שבוע 30-33: מעקב US גדילת עובר

בדיקת אולטרסאונד בטנית הבודקת את תיקנות התפתחות העובר, הערכת משקלו, מנח ומצג (ראש/ עכוז/ רוחבי/ אלכסון…).

שבוע 35-36: תרבית ל-GBS

בדיקת תרבית לאיתור GBS חיובי. הבדיקה הינה מתבצעת כאשר לוקחת לעצמה תרבית מהנרתיק ומהרקטום. במידה והתוצאה חיובית, היא תקבל אנטיביוטיקה במהלך הלידה כדי שהעובר לא ידבק.

שבוע 40+: מעקב הריון

מעקב הריון (הנקרא לפעמים "מעקב הריון עודף"), הינו מעכב בו מבצעים מוניטור עוברי כדי להעריך את בריאות התינוק ולראות האם קיימת פעילות רחמית. לפעמים גם יבצעו אולטרסאונד ובידקה וגינאלית. במידה והעובר אינו חש בטוב, יציעו לעשות השראת לידה. את המעקב ניתן לעשות במרפאה לאישה או בבית יולדות.

לסיכום

אלה הבדיקות במהלך ההריון שרוב הרופאים יציעו לך לעשות. קיימות עוד בדיקות כמו סיסי שלייה, בדיקות גנטיות, אקו לב או סקירת מערכות שלישית אך אלה לא תמיד נדרשות.

תגיות:

בואי נדבר

נא להקליד שם תקין

נא להקליד מס׳ טלפון תקין

תתקשרי אליי!

צור קשר
יש לך שאלות נוספות? רוצה לקבוע פגישה ? את מוזמנת ליצור איתי קשר. הטלפון שלי: 054-4521285 המייל שלי: dafinqua@hotmail.com
השאירי פרטים

ואני אחזור אלייך